Steen Thomsen's forside   >   Mere Adelsaarbog   >   Skjalm Hvide navneregister

Post: steen.thomsen snabel-a mail.danbbs.dk

Steen Thomsen:

Skjalm Hvides efterslægt

Navneregister til DAA 2009-11
Med indgiftede og svigerforældre


Indledning

Registeret rummer ca 450 personer. En del navne går igen flere gange, fx er der 31 Cecilie'r. Registeret følger Michael Kræmmers navnevalg strikt: Andreas for Anders, Johannes for Jens etc. Dog staver jeg 'lille' med lille 'l', og svenske mænd med -son.

For at lette identifikationen har jeg tilføjet patronymer som de fremgår af stamtavlen, matronymer (morsnavne) har jeg kun brugt hvor faderen er ukendt eller tvivlsom. Hvis personen har et tilnavn (Bang, Grand, Hvide, etc) her jeg i reglen ikke tilføjet patronym. Børn af Johannes (Jens) bliver Johansen resp Johannesdatter.

Desuden har jeg tilføjet slægtsbetegnelser som (Hvide) (Glug) (Saltensee Tystofte) etc, her bruger jeg et strengt agnatisk slægtsbegreb, dvs disse navne går kun videre i mandslinie.

(Hvide Skjalm) Er Skjalm Hvides slægt.

(Hvide marsk) Er marsk Stig Andersens slægt.

(Borup) Borup-slægten har (mig bekendt) ikke tidligere fået navn, den udspringer fra Peder (-1157-) til Borup nr I-3.

(Erlandsen) Er Erland (-1250) nr II-25 og hans efterkommerne. Det er Galen-tavlens 'Erlandsønnernes linie' s 158 i DAA 1893.

(Udsen?) har jeg brugt om personer der besegler med klokke i skjoldet (og deres efterkommere), selvom Udsen-slægten ikke kan spores så langt tilbage.

Når en person ses med flere alternative navne, har jeg indført ham/hende lige så mange gange, fx: Absalon Bælg (Hvide Skjalm), Absalon Fed (Hvide Skjalm), Absalon Esbernsen (Hvide Skjalm).

Ægtefæller er med i registeret. Svigerforældre er også medtaget, medmindre de kan ses i deres stamtavle i DAA.

Jeg har ikke oversat 'von' til 'af', men heller ikke 'greve' til 'graf' det giver så nogle navne som: Ernst greve von Gleichen.

Jeg har brugt titlen comtesse for grevedøtre, som vi plejer i Danmark idag.

 
    Navn Side Nr i tavlen
A
Absalon Aleksandersen (Borup) 571 I-26
Absalon Andreasen (Ulfeldt) 569 I-11
Absalon Andreasen (Ulfeldt) 596 II-61
Absalon Assersen (Hvide Skjalm) 566 I-4
Absalon Bælg (Hvide Skjalm) 568 I-5
Absalon Esbernsen (Hvide Skjalm) 568 I-5
Absalon Fed (Hvide Skjalm) 568 I-5
Absalon Gydesen 619 IV-15
Absalon NN 596 II-61
Absalon Rød? (Borup) 571 I-26
Absalon Stange 570 I-13
Adelheid comtesse von Ratzeburg 586 II-23
Albrecht III greve von Gleichen 572 I-31
Albrecht III greve von Gleichen 628 V-18
Albrecht IV greve von Gleichen 575 I-54
Alexander Alesandersen (Borup) 571 I-24
Alexander Pedersen (Borup) 569 I-10
Anders Grosen (Ulfeldt) 568 I-7
Anders Pedersen (Uldsax) 577 I-65
Andreas Andreasen (Erlandsen) af Bornholm 601 II-98
Andreas Andreasen (Erlandsen) af Hyby 609 II-157
Andreas Andreasen (Erlandsen) af Rügen 601 II-98
Andreas Andreasen (Glug) 599 II-83
Andreas Erlandsen 574 I-46
Andreas Erlandsen 593 II-50
Andreas Johansen (Erlandsen) 601 II-96
Andreas Johansen Rønninge (Ryning, Rönning) 608 II-146
Andreas Knudsen (Ulfeldt) 574 I-49
Andreas lille Andreasen (Glug) mundskænk? 597 II-75
Andreas Lille Andreasen (Ulfeldt) 573 I-36
Andreas Nielsen 599 II-81
Andreas Nielsen 601 II-100
Andreas Nielsen 603 II-111
Andreas Nielsen (Borup) 573 I-42
Andreas Olafsen (Saltensee Tystofte) 606 II-136
Andreas Olafsen (Glug) 591 II-46
Andreas Olafsen (Glug) mundskænk 589 II-40
Andreas Peck 597 II-68
Andreas Pedersen (Ulfeldt) 571 I-21
Andreas Stigsen (Hvide marsk) 612 II-169
Andreas Sunesen (Hvide Skjalm) ærkebisp i Lund 583 II-11
Andreas Tygesen (Saltensee Tystofte) 598 II-77
Andreas Vædder 602 II-109
Anti NN 590 II-43
Arine Olafsdatter (Saltensee Tystofte) 606 II-138
Arnfast Gnemersen 577 I-64
Asser Jonsen 574 I-51
Asser Olafsen (Glug) 583 II-10
Asser Rig (Skjalmsen) (Hvide Skjalm) 563 0-3
Asser Rig (Skjalmsen) (Hvide Skjalm) 564 I-1
Atle Andreasen (Glug) 599 II-84
Aute Tokesen (Hvide Skjalm) 563 0-1
Ave NN 590 II-43
B
Barnum Eriksen (Skarsholm) 612 II-173
Benedikta Sunesdotter (Folkunge) 603 II-116
Benedikte Ebbesdatter (Hvide Skjalm) dronning af Sverige 588 II-32
Bo NN 582 II-7
Bryniolf Bengtsson (Bengt Hafridssons) 610 II-162
C
Cecilie Andreasdatter (Glug) 599 II-85
Cecilie comtesse Engelbrechtsdatter 596 II-63
Cecilie Ebbesdatter (Hvide Skjalm) 587 II-29
Cecilie Esbernsdatter 622 IV-19
Cecilie Esbernsdatter (Hvide Skjalm) 568 I-7
Cecilie Esbernsdatter (Udsen?) 572 I-31
Cecilie Esbernsdatter (Udsen?) 628 V-18
Cecilie Henriksdatter (Everstein) 612 II-172
Cecilie Johannesdatter (Erlandsen) 601 II-95
Cecilie Johannesdatter (Hvide Skjalm) 572 I-35
Cecilie Johannesdatter (Hvide Skjalm) 589 II-40
Cecilie Johannesdatter (Hvide Skjalm) 590 II-46
Cecilie Jonsdatter 596 II-57
Cecilie Jonsdatter 597 II-73
Cecilie Jonsdatter 602 II-106
Cecilie Jonsdatter 616 III-3
Cecilie Margrethesdatter 587 II-25
Cecilie Margrethesdatter 599 II-81
Cecilie Nielsdatter (Erlandsen) 600 II-90
Cecilie Nielsdatter (Rani) 577 I-65
Cecilie NN 574 I-51
Cecilie NN 582 II-4
Cecilie NN 594 II-54
Cecilie NN 611 II-164
Cecilie Pedersdatter (Hvide?) 569 I-11
Cecilie Pedersen 596 II-61
Cecilie Skjalmsdatter 619 IV-10
Cecilie Skjalmsdatter (Hvide Skjalm) 563 0-7
Cecilie Skjalmsdatter (Hvide Skjalm) 625 V-1
Cecilie Strangesdatter (Ulfeldt) 571 I-28
Cecilie Strangesdatter (Ulfeldt) 596 II-59
D
David Torstensen (Hak) 610 II-160
E
Ebbbe Olafsen Glug 582 II-6
Ebbe Skjalmsen (Hvide Skjalm) 563 0-4
Ebbe Skjalmsen (Hvide Skjalm) 579 II-1
Ebbe Sunesen (Hvide Skjalm) 585 II-18
Edel Knudsdatter (Ulfeldt) 574 I-50
Edel NN 568 I-6
Edle Jacobsdatter (Blaafod) 576 I-58
Elena Guttormsdotter 565 I-2
Elena Sverkersdotter 596 II-62
Elene Nielsdatter (Rani) af Havnelev 577 I-64
Elene Pedersdatter (Ulfeldt) 571 I-23
Elisabeth Ceciliesdatter 603 II-110
Elisabeth Esbernsdatter (Hvide Skjalm) 591 II-47
Elisabeth Nielsdatter (Borup) 573 I-44
Elisabeth NN 609 II-154
Elisabeth Olafsdatter (Saltensee Tystofte) 606 II-137
Elisabeth Pedersdatter? (Ulfeldt?) 570 I-16
Else NN 608 II-152
Erik XII Eriksson den läspe och halte konge af Sverige 603 II-117
Erland Erlandsen 594 II-53
Erland NN (Erlandsen) 587 II-25
Ernst IV greve von Gleichen 570 I-20
Ernst IV greve von Gleichen 590 II-42
Ernst VI greve von Gleichen 607 II-142
Erwin greve von Gleichen 572 I-35
Esbern Karlsen 619 IV-11
Esbern Snare (Assersen) (Hvide Skjalm) 565 I-2
Esbern Snerling (Hvide Skjalm) 570 I-15
Esbern Vagnsen (Udsen?) 594 II-51
Esbern Vagnsen (Udsen?) 628 V-15
Estrid Nielsdatter (Borup) 573 I-43
Estrid Nielsdatter (Borup) 594 II-52
Estrid NN 585 II-16
F
Filip Knutsson 573 I-41
Filip Lavrenson 571 I-23
Fin Ebbesen (Hvide Skjalm) 579 II-2
Folke Algotsson (Algotssönernas ätt) 610 II-160
G
Gregers Johansen Rønninge (Ryning, Rönning) 608 II-144
Gregers Pedersen (Hak) 612 II-170
grev Engelbrecht NN 588 II-34
Gro Gundesdatter 628 V-15
Gumme Olafsen (Glug) 583 II-9
Gunde Vind (ikke slægten Vind) 628 V-15
Gunnar greve von Gleichen 572 I-33
Gunnar Johansen 597 II-66
Gunnild Nielsdatter (Borup) 574 I-47
Gyde Ceciliesdatter 603 II-111
Gyde Ebbesdatter (Hvide Skjalm) 579 II-3
Gyde Ingefredsdatter 618 IV-5
Gyde NN 617 IV-1
Gyde Skjalmsdatter 619 IV-11
H
Harald NN marsk 587 II-30
Henrik Albrechtsen (Everstein) 605 II-129
Henrik III greve von Gleichen 598 II-80
Henrik Ingeborgsen 575 I-55
Henrik Uffesen (Neb) 611 II-165
Henrik V greve von Gleichen 607 II-141
Herman IV greve von Gleichen 607 II-140
Holmfred NN 565 I-2
Holmgeir Knutsson 573 I-40
I
Illuge Tommesen 574 I-48
Inge NN 564 I-1
Ingeborg Andreasatter (Ulfeldt) 570 I-13
Ingeborg Andreasdatter (Ulfeldt) 573 I-38
Ingeborg comtesse von Gleichen 572 I-34
Ingeborg Esbernsdatter (Hvide Skjalm) 568 I-9
Ingeborg Ingeborgsdatter 575 I-56
Ingeborg Knudsdatter (Ulfeldt) 574 I-48
Ingeborg NN 565 I-2
Ingeborg NN 601 II-91
Ingeborg Pedersdatter? (Ulfeldt?) 570 I-20
Ingeborg Svantepolksdotter (Skarsholm) 610 II-161
Ingefred Assersdatter (Hvide Skjalm) 566 I-3
Ingefred Esbernsdatter 622 IV-18
Ingefred Karensdatter 623 IV-31
Ingefred Nielsdatter (Borup) 574 I-46
Ingefred Nielsdatter (Borup) 593 II-50
Ingefred NN 595 II-56
Ingefred Pedersdatter af Ganløse 607 II-139
Ingefred Tokesdatter (Hvide Skjalm) 618 IV-2
Ingefred Tygesdatter (Hvide Skjalm) 606 II-133
Ingemar Skjalg 603 II-112
Ingerd Jacobsdatter (Hvide Skjalm) grevinde von Regenstein 586 II-24
Ingerd Nielsdatter 627 V-9
Ingerd NN 593 II-49
Ingerd Pedersdatter 625 V-2
Ingerd Svantepolksdotter (Skarsholm) 610 II-162
Ingrid Svantepolksdotter (Skarsholm) 610 II-160
Ingvar Hjort 623 IV-27
J
Jacob Blåfod 576 I-58
Jacob Erlandsen ærkebisp i Lund 591 II-48
Jacob greve af Halland 599 II-87
Jacob Ingvarsen 624 IV-33
Jacob Johansen (Erlandsen) 601 II-94
Jacob Johansen Kalv (Kalf I) 608 II-151
Jacob Johansen Rønninge (Ryning, Rönning) 608 II-147
Jacob Jonsen 602 II-108
Jacob Nielsen 601 II-99
Jacob Nielsen (Rani) af Maglby (Stevns) 577 I-67
Jacob Olafsen 603 II-115
Jacob Sunesen (Hvide Skjalm) 585 II-16
Johan Filipsson (Aspenäs) 610 II-161
Johan Moltke junior 605 II-132
Johanne Ceciliesdatter 623 IV-25
Johanne NN 608 II-146
Johannes Andreasen (Ulfeldt) 570 I-14
Johannes Bartsen 622 IV-18
Johannes Ebbesen (Hvide Skjalm) marsk 588 II-33
Johannes Erlandsen 593 II-49
Johannes Esbernsen (Hvide Skjalm) 568 I-6
Johannes Grand, ærkebisp i Lund 620 IV-17
Johannes Grubbe 606 II-137
Johannes Gummesen 588 II-35
Johannes Henriksen (Everstein) 612 II-171
Johannes Hind 623 IV-28
Johannes Hvitting 573 I-38
Johannes Ingerdsen 628 V-13
Johannes Jacobsen (Hvide Skjalm) 586 II-23
Johannes Johansen 602 II-107
Johannes Johansen Kalv (Kalf I) 608 II-150
Johannes Johansen Rønninge (Ryning, Rönning) 608 II-149
Johannes Jurissen (Hvide Skjalm) 597 II-71
Johannes Kalv (Kalf I) 600 II-90
Johannes Kåre Ceciliesen 616 III-4
Johannes lille Johansen (Hvide Skjalm) 590 II-45
Johannes Magnussen 628 V-13
Johannes Margrethesdatter mundskænk 575 I-52
Johannes Nielsen (Erlandsen) 601 II-92
Johannes NN 605 II-124
Johannes Olafsen 603 II-114
Johannes Olafsen (Saltensee Tystofte) 606 II-135
Johannes Pedersen 601 II-95
Johannes Pedersen? (Ulfeldt?) 571 I-22
Johannes Ranesen (Rani) 573 I-44
Johannes Rønning (Ryning, Rönning, Rřnninge) 600 II-88
Johannes Siundesen 603 II-113
Johannes Sunesen 603 II-113
Johannes Sunesen (Hvide Skjalm) marsk? 584 II-13
Johannes Uffesen (Neb) 610 II-164
Johannes Vagnsen 627 V-5
Johannes Vagnsen (Udsen?) 628 V-16
Jon Andersen 604 II-119
Jon Assersen 576 I-61
Jon Galen Sunesen (Hvide Skjalm) 616 III-2
Jon lille Jonsen 595 II-56
Jon Nielsen (Rani) 577 I-68
Jon NN 571 I-28
Jon Reymote 587 II-29
Jon Rønning (Ryning, Rönning, Rřnninge) 600 II-88
Juliane Tulesdatter 590 II-43
Juris Stigsen (Hvide Skjalm) 589 II-37
Juris Stigsen (Hvide Skjalm) 628 V-17
Jutta NN 607 II-140
K
Karen Johannesdatter 623 IV-24
Karl Pedersen (Erlandsen) 608 II-152
Karl til Broby 619 IV-11
Katarina Sunesdotter (Folkunge) dronning af Sverige, abedisse 603 II-117
Katarina Svantepolksdotter (Skarsholm) 610 II-159
Katarine Ceciliesdatter 604 II-120
Katarine Johannesdatter 597 II-68
Kirstine comtesse von Gleichen 572 I-32
Kirstine NN 594 II-54
Knud Absalonsen (Ulfeldt) 571 I-27
Knud NN 571 I-27
Knud Suffien 604 II-122
Knut Långe konge af Sverige 571 I-23
Knut Svantepolksson (Skarsholm) 610 II-163
Konrad greve von Regenstein 587 II-24
Kristine Ceciliesdatter 603 II-112
Kristine Ebbesdatter (Hvide Skjalm) 587 II-30
Kristine Johannesdatter 597 II-67
Kristine Johannesdatter 623 IV-23
Kristine Jurisdatter (Hvide Skjalm) 597 II-74
Kristine NN 573 I-38
Kristine NN 576 I-58
Kristine NN 594 II-54
Kristine NN 609 II-155
Kristine NN 623 IV-30
L
Lars Ingerdsen 627 V-11
Lars Manussen 627 V-11
Lars Petersson 603 II-116
Lars Sunesen (Hvide Skjalm) 585 II-15
Lave Gudmundsen 570 I-13
Lave Lavesen 572 I-29
Lave Lille Lavesen 572 I-29
Lave Ovesen (Panter) marsk 607 II-139
Lucia Svantepoldsdotter? 599 II-80
Ludvig greve von Ravensberg 586 II-23
M
Magga Pedersdatter? (Ulfeldt?) 570 I-17
Magga (Margrethe) Skjalmsdatter (Hvide Skjalm) 563 0-2
Magnus Karlsen 596 II-63
Magnus Skåning senior 597 II-74
Magnus Wuet 627 V-9
Margrethe Erlandsdatter (Erlandsen) 593 II-51
Margrethe Erlandsdatter (Erlandsen) 628 V-15
Margrethe Marinasdatter 572 I-30
Margrethe NN 568 I-8
Margrethe NN 589 II-40
Margrethe Olafsdatter (Glug) 582 II-7
Margrethe Olafsdatter (Saltensee Tystofte) 606 II-134
Margrethe Pedersdatter (Glug) 590 II-42
Margrethe Pedersdatter? (Ulfeldt?) 570 I-19
Margrethe Skjalmsdatter 619 IV-12
Margrethe Stigsdatter (Hvide Skjalm) 588 II-35
Margrethe Sunesdatter (Hvide Skjalm) 585 II-17
Margrethe Tygesdatter (Hvide Skjalm) 605 II-129
Margrethe Vagnsdatter 627 V-7
Margrethe Vagnsdatter (Udsen?) 589 II-37
Margrethe Vagnsdatter (Udsen?) 628 V-17
Mariane (Ulfeldt?) 575 I-57
Mariane (Ulfeldt?) 622 IV-22
Marianne Nielsdatter (Erlandsen) 600 II-88
Marienna Andreasdatter (Ulfeldt) 573 I-37
Marienna Margrethesdatter 575 I-53
Marina (Ulfeldt?) 575 I-57
Marina Pedersdatter? (Ulfeldt?) 570 I-18
Mathias Thyrnersson (Törne Matssons) 610 II-162
N
Niels (Neb) 597 II-65
Niels Absalonsen 575 I-57
Niels Absalonsen 622 IV-22
Niels Alexandersen (Borup) 571 I-25
Niels Erlandsen 570 I-16
Niels Erlandsen 591 II-47
Niels Gydesen 619 IV-13
Niels Hjort 604 II-121
Niels II greve af Halland 590 II-46
Niels III greve af Halland 599 II-86
Niels Ingerdsen 627 V-12
Niels IV greve af Halland 607 II-143
Niels Johansen 611 II-168
Niels Johansen Rønninge (Ryning, Rönning) 608 II-145
Niels Jurissen (Hvide Skjalm) 597 II-69
Niels Lende (Kaas m sparre ?) 602 II-103
Niels Lende (Kaas m sparre ?) 605 II-127
Niels Magnussen 627 V-12
Niels Mogensen 604 II-118
Niels Mule Esbernsen (Hvide Skjalm) 568 I-8
Niels Olafsen (Glug) 582 II-8
Niels Pallesen Ræv 574 I-50
Niels Peck 597 II-67
Niels Pedersen 594 II-54
Niels Rane 575 I-58
Niels Skjalmsen 619 IV-8
Niels stigsen (Hvide Skjalm) biskop i Roskilde 588 II-36
Niels Tygesen (Hvide Skjalm) 605 II-131
Niels Tygesen (Saltensee Tystofte) 598 II-76
Niels Uffesen (Neb) 611 II-167
Niels Uffesen? (Neb) 597 II-65
Niels Vagnsen 627 V-6
NN Nielsdatter (Kaas m sparre ?) 612 II-169
NN Nielsdatter? (Peck?) 598 II-78
NN Assersdatter 576 I-62
NN Ceciliesdatter 604 II-119
NN comtesse Engelbrechtsdatter 596 II-64
NN comtesse Engelbrechtsdatter 597 II-65
NN Ebbesdatter (Hvide Skjalm) 588 II-34
NN Esbernsdatter 622 IV-20
NN greve Everstein 627 V-9
NN Henriksdatter (Everstein) 612 II-170
NN Ingemarsdatter 587 II-31
NN Johannesdatter 609 II-158
NN Johannesdatter 597 II-73
NN Johannesdatter (Ulfeldt?) 573 I-39
NN Nielsdatter 602 II-103
NN Nielsdatter (Borup) 574 I-45
NN Nielsdatter (Erlandsen) 600 II-89
NN Nielsdatter (Erlandsen) 601 II-93
NN Nielsdatter (Neb) 605 II-124
NN Nielsdatter (Peck) 605 II-126
NN Nielsdatter (Peck) 605 II-127
NN Nielsdatter (Peck) 605 II-128
NN Pedersdatter 612 II-173
NN Pridborsdatter von Vilmnitz 607 II-141
NN Tulesen 590 II-44
NN Tygesdatter (Hvide Skjalm) 605 II-132
NN Uffesdatter (Neb) 611 II-166
O
Olaf Ebbesen (Glug) 586 II-20
Olaf Glug 579 II-3
Olaf Haraldsen 571 I-28
Olaf lille Haraldsen 596 II-59
Olaf Margrethesen 605 II-126
Olaf Rostock 600 II-89
Olaf Tokesen 619 IV-10
Olaf Tygesen (Saltensee Tystofte) 598 II-78
Olaf Tygesen (Saltensee Tystofte) 605 II-126
Osa Nielsdatter (Peck) 605 II-125
Otto greve von Ravensberg 586 II-23
Ove Ingvarsen 624 IV-32
Ove Nielsen (Rani) 577 I-63
Ove Pedersen 594 II-55
P
Peder af Borup 566 I-3
Peder Bang bisp i Roskilde 618 IV-6
Peder Ebbesen 602 II-106
Peder Ebbesen (Hvide Skjalm) 587 II-31
Peder Erlandsen 573 I-43
Peder Erlandsen 594 II-52
Peder Grubbe 606 II-138
Peder Gydesen 619 IV-14
Peder Jacobsen (Hvide Skjalm) bisp af Roskilde 586 II-22
Peder Johansen (Erlandsen) gælker 601 II-97
Peder Johansen Rønninge (Ryning, Rönning) 608 II-148
Peder Jonsen 598 II-79
Peder Jonsen 602 II-105
Peder Jonsen (Rani) 576 I-59
Peder Jurissen (Hvide Skjalm) 597 II-70
Peder Magnussen 628 V-14
Peder Margrethesen 587 II-27
Peder Nielsen 602 II-102
Peder Nielsen (Erlandsen) af Eljaröd 600 II-91
Peder Nielsen (Rani) 577 I-66
Peder Nielsen Hoseøl (Skovgaard) 602 II-102
Peder Nielsen til Tåsinge 606 II-133
Peder NN 623 IV-26
Peder Olafsen (Glug) 590 II-41
Peder Strangesen (Ulfeldt) 569 I-9
Peder Sunesen (Hvide Skjalm) bisp af Roskilde 584 II-12
Peder Torstensen til Pedersborg 625 V-1
Peder Tygesen (Hvide Skjalm) til Stigs Vedby 605 II-130
Peder Vagnsen bisp i Aarhus 627 V-4
Peder Vædder 596 II-57
R
Rane Jonsen (Rani) 576 I-60
Rikiza comtesse von Gleichen 598 II-79
S
Saxe Pedersen af Hammelmose 608 II-153
Siunde NN 596 II-57
Skjalm Bang 618 IV-4
Skjalm Hvide 563 0-1
Skjalm Skjalmsen 619 IV-9
Skjalm Stigsen 620 IV-16
Skjalm Vagnsen bisp i Aarhus 626 V-3
Sofie Johans?datter 609 II-156
Sofie NN 607 II-140
Sofie NN 609 II-157
Sofie Tupisdatter (Hjort) 604 II-122
Sthori el Skore 587 II-24
Stig Andersen (Hvide marsk) marsk 605 II-125
Stig Andersen (Hvide marsk) marsk 611 II-166
Stig Galen (Hvide Skjalm) 585 II-19
Stig Hvide (Hvide marsk?) 574 I-45
Stig Hvide Skjalmsen 619 IV-7
Stig Jurissen (Hvide Skjalm) 597 II-72
Stig Margrethesen 587 II-28
Stig Nielsen 602 II-101
Stig NN 605 II-125
Stig NN 623 IV-29
Stig Pedersen 622 IV-21
Strange Andreasen (Ulfeldt) 569 I-12
Sune Ebbesen (Hvide Skjalm) 579 II-4
Sune Folkesson (Folkunge) 596 II-62
Sune Margrethesen 587 II-26
Sune NN 596 II-57
Sune Skjalmsen (Hvide Skjalm) 563 0-5
Sune Skjalmsen (Hvide Skjalm) 616 III-1
Sune Stigsen (Hvide Skjalm) 589 II-38
Svantepolk Knutsson (Skarsholm) 603 II-116
Sverker II konge af Sverige 588 II-32
T
Toke Ebbesen (Hvide Skjalm) 582 II-5
Toke Skjalmsen (Hvide Skjalm) 563 0-6
Toke Skjalmsen (Hvide Skjalm) 617 IV-1
Toke Trulle (Hvide Skjalm) 563 0-1
Torben Jensen 605 II-128
Torben Jonsen 602 II-104
Torben NN 619 IV-10
Torben Pedersen (Hvide Skjalm) 596 II-60
Torben Sunesen (Hvide Skjalm) 585 II-14
Trutho (Trued) Pedersen 604 II-120
Tule Avesen eller Antisen 599 II-82
Tule Bosen 586 II-21
Tune Anundsson (Ving) 610 II-161
Tupi hjort 596 II-64
Tyge (Saltensee Tystofte) 590 II-42
Tyge Bly 576 I-62
Tyge Blæst 574 I-47
Tyge Blæst 618 IV-3
Tyge Jurissen (Hvide Skjalm) 597 II-73
Tyge Jurissen (Hvide Skjalm) 602 II-106
Tyge Jurissen (Hvide Skjalm) 609 II-158
Tyge Pust 618 IV-3
Tyge Pust Gerhardsen 574 I-47
Tyge Stigsen (Hvide Skjalm) 589 II-39
Tyge Torstensen 599 II-85
Tøre Jonsen af Vejlby 596 II-58
U
Uffe Nielsen (Neb) 604 II-123
Ulf NN 625 V-2
Ulf Vagnsen 627 V-8
Una NN 627 V-8
V
Vagn 625 V-2
Vagn Galen (Udsen?) 627 V-10
Aa
Åge Krabbe 571 I-28

Steen Thomsen

Indlagt på WWW: sep 2017.
Steen Thomsen's forside   >   Mere Adelsaarbog   >   Skjalm Hvide navneregister   >   Top.
Post: steen.thomsen snabel-a mail.danbbs.dk