Her er 25 generationer aner (19 danske), 789 stk, men ikke de
islandske og ikke den gamle adel - dem er der links til.
Der er også 11 islændere, som ikke ses i den islandske anetavle.
Here are 25 generations Danish (etc) ancestors,
789 persons,
but not the Icelanders (except for 11) nor the noblemen - there are links to them.
1 Steen Thomsen (1948 - )
Datalog, slægtsforsker i København
2 Hallgrímur August Thomsen (1899 - 1980)
Landsretssagfører i København
3 Tove Louise Agnes Lützhøft Christensen
(1919 - 2003)
Sekretær i København
4 Dethlef (jun) Thomsen (1867 - 1935)
Købmand i Reykjavík, grosserer i København
5 Augusta Sveinsson (1877 - 1951)
6 Holger Lützhøft Christensen (1886 - 1947)
Sygehuslæge i Koldby i Thy
7 Ella Helene Larsen (1887 - 1943)
Sygeplejerske i Koldby i Thy
8 Hans Theodor August Thomsen (1834 - 1899)
Købmand / grosserer i Reykjavík og København
9 Anna Christine Sørensen (1840 - 1917)
10 Hallgrímur Sveinsson (1841 - 1909)
Hans islandske aner
Biskop i Reykjavík, altingsmand
11 Elina Marie Bolette Feveile (1847 - 1934)
12 Christen Peter Christensen (1849 - 1936)
Præst til Beder, senere Vær
13 Sophie Agnes Jansigne Lützhøft (1858 -
1937)
14 Peter Heinrich Larsen (1846 - 1908)
Manufakturhandler i København, senere tobaksgrosserer i
København
15 Ingrid Wilhelmine Louise Petersen (1855 - 1935)
Kontorassistent i København
16 Dethlef (sen) Thomsen (1803 - Forliste 1857)
Købmand i Reykjavík
17 Jacobine Gytte Fredericha Lever (1805 - 1835)
18 Andreas Sørensen (1809 - 1892)
Gårdejer i Vejbæk, Bov s
19 Anna Cathrine Bachmann (1810 - 1883)
22 Frederik Christian Feveile (1812 - 1868)
Overlæge ved hæren i København
23 Louise Elisabeth Augusta von Obelitz (1820 - 1892)
Hendes
adelige aner
24 Laurits Hansen Christensen (1803 - 1868)
Gårdejer på Borgskovgård i Borgnæs på
Ærø
25 Birthe Kirstine Winther (d 1811 - 1895)
26 Jes Eske Christen Lützhøft (1829 -
1876)
Bestyrer/proprietær på Tandrup
27 Anna Augusta Lützhøft (1825 - 1892)
28 Søren Larsen (1810 - 1879)
Brændevinsbrænder & mælkeudsalg i
København
29 'Elisa' Bernhardina Elisabeth Møller (1803 -
1894)
30 Johan Lorentz Petersen (1819 - 1891)
Lysestøber, senere revisor på Rådhuset i
København
31 Louise Marie Sophie Dahlman (1822 - 1864)
32 Hans Thomsen (1770 - 1848)
Smed i Bov
33 Ingeborg Cathrine Paulsen (1778 - 1864)
34 Andreas Fridrich Lever (1778 - 1806)
Faktor i Reyðarfjörður på øst-Ísland
35 Fridricha Christina Lynge (ca 1781 - 1855)
Jordemoder i Akureyri
36 Hans Sørensen (1767 - 1829)
Skipper i Kollund, Bov s
37 Christina Christiansen Schmidt (1779 - 1851)
38 Hans Hansen Bachmann (1777 - 1835)
Skomager i Blans
39 Anna Hagelstein (1780 - 1862)
44 Jens Jacob Feveile (1786 - 1842)
Senere godsejer til Ll Grundet
45 Marie Edele Nisson (1786 - 1850)
46 Frederik von Obelitz (1773 - 1839)
Hans
adelige aner
Arkivchef i Landsover- samt Hof- og Stadsretten i Kbh, kammerjunker
47 Ellen Findt (1782 - 1870)
48 Albert Christensen (1774 - 1846)
Gårdejer på Borgnæs på Ærø
49 Anna Maria Christensdatter (1764 - 1843)
50 Mads Winther (1777 - 1849)
Lærer i Stenderup i SøJyll, Veflinge på Fyn,
på Lyø og i Tranderup på Ærø
51 Dorthea Lange (1778 - 1852)
52 Hans Ditlev Lützhøft (1798 - 1858)
Købmand i Thisted, kgl handelsagent, godsejer til Tandrup,
landstingsmand
53 Marie Elise Bendixsen (1806 - 1897)
54 Hans Henrik Lützhøft (1791 - 1852)
Godsforvalter på Algestrup, så prokurator i Kalundborg,
kancelliråd
55 'Line' Anna Magdalena Hansen (1790 - 1867)
56 Lars Sørensen Brand (1774 - 1826 -)
Gårdmand i Trankær i Thy, husmand i Hørsted
57 Anne Kierstine Andersdatter (hjemme 1776 - 1801 -)
58 Johan Heinrich Müller (1769 - 1836)
Skræddermester i København
59 Anna Birgitta Hoff (1773 - 1817)
60 Lars Petersen (1779 - 1839)
Skipper, senere lysestøber i København
61 'Stine' Karen Kirstine Thønnesen (1790 -
1846)
62 Wilhelm Ludvig Dahlman (1778 - 1845)
Kgl hof-sadelmager i København, dannebrogsmand
63 Marie Helene Friberg (ca 1779 - 1853)
64 Lorentz Thomsen (1730 - 1816)
Smed i Rinkenæs
65 Marie Cathrine Schütt (1739 - 1808)
66 Detlef Paulsen (1740 - 1817)
Kådner i Klus
67 Christina Thielsen (1748 - 1813)
68 Sebastian Samuel Lewer (1744 - 1812)
Solodanser og Balletmester ved den kgl ballet i København
69 Anna Christina Kühn (1752 - 1793)
70 Rasmus Lynge (1754 - 1817)
Faktor i Hofsós, senere i Akureyri, senere rentier og bonde
nær Akureyri
71 Guðrún Einarsdóttir (1746 - 1799)
72 Søren Hansen (1741 - 1808)
Hjulmager i Kollund
73 Inger Margrethe Clausen (1739 - 1817)
74 Andreas Christiansen (1749 - 1802)
Gårdejer på Lindegård i Kollund
75 Metta Mathzen (1750 - 1814)
76 Hans Hansen Bachmann (1745 - 1823)
Skrædder i Blans
77 Anna Eleonora Jensen (1744 - 1819)
78 Michael Christopher Hagelstein (1733 - 1798)
Skolemester i Blans, midt mellem Åbenrå og
Sønderborg, 20 km NØ for Bov
79 Cathrine Marie Bjørns (1743 - 1786)
88 Niels Christen Linde Feveile (Fæveil) (1765
- 1789)
Købmand i Vejle
89 Karen Pedersdatter Bager (1759 - 1841)
90 Hans Peter Nisson (1757 - 1795)
Skriver, senere overtoldkontrollør i Ringkøbing
91 Anna Jensen (1753 - 1835)
92 Balthazar Gebhard III von Obelitz (1728 - 1806)
Hans
adelige aner
Juridisk forfatter, godsejer til Skjoldemose på Fyn
93 Christiane Birgitte Gaarder (1733 - 1814)
94 Andreas Findt (1741 - 1788)
Brygger, købmand i København
95 'Lise' Anna Elisabeth Johansen (1758 - 1840)
96 Christen Pedersen (ca 1738 - 1796)
Senere også parcellist i Stærmose ved Skovby
97 Maren Jørgensdatter (1742 - 1785)
98 Christen Pedersen Møller (ca 1731 - 1806)
Bonde på Stenbjergløkke i Vindeballe, kirkeværge
99 Maren Christensdatter (1737 - 1797)
100 Terkel Pedersen Winter (1734 - 1812)
Fæstebonde i Tirslund, senere Gøttrup
101 Bodil Madsdatter (i 1745 - 1784)
102 Hans Henrich Lange (1749 - 1830)
Hattemager i Fåborg
103 Birthe (Birgitte) Jensdatter (ca 1753 - 1807)
104 Jes Lutzhøft (1771 - 1838)
Byfoged i Thisted, virkelig kancelliråd
105 Mariane Hansen (ca 1770 - 1799)
106 Eske Bendixsen (1769 - 1819)
Rådmand og byfoged i Randers, justitsråd
107 'Elise' Marie Elisabeth de Fischer (1776 - 1829)
108 Nicolaus Lutzhøft (1768 - 1826)
Hollænder (mejeriforpagter), så mølleejer, så
gårdejer, så daglejer på Sjæll
109 Maren Pedersen (1765 - 1854)
110 Christopher Friderich Hansen (ca 1759 - 1802)
Forvalter og toldskriver på St Thomas og St Jan
111 Anna Maria Susanna Kragh (ca 1772 - ca 1795)
112 Søren Thomsen Kiersgaard (ca 1740 - 1813)
Husmand i Flarup
113 Maren Larsdatter (ca 1740 - 1808)
114 Anders Sørensen Guldsmed (ca 1729 - 1804 -)
Husmand og skrædder i Grurup Gammelby
115 Maren Christensdatter (ca 1736 - 1801 -)
116 Christoph Müller (ca 1730 - før 1800)
Tømmermand i Stralsund
117 Maria Dorothea Junger (ca 1730 - )
118 Endre Hoff (ca 1743 - 1787)
Skræddermester i København
119 Anne Marie Sørensdatter (ca 1745 - 1801 -)
120 Peter Erichsen (1756 - 1823)
Kådbo, husmand og bådfører i Søby
121 Johanne Larsdatter (1756 - 1796)
122 Hans Thønnesen (1758 - 1807)
Skipper i København
123 Maren Barbara Jensdatter Juul (1769 - 1822)
124 Andreas Dahlman (ca 1744 - ca 1807)
Kronolänsmann i Ramlösa, senere stadsfiskal i Helsingborg
125 Ingri Maya Kielström (1750 - ca 1811)
128 Thomas Lorentzen (1705 - 1787)
Smed i Rinkenæs
129 Ann Sophie Margrethe Hanses (1694 - 1759)
130 Hans Hansen (jun) Schütt (1707 - 1767)
Kådner (grevelig) i Rinkenæs
131 Maria Catharina Jenses (1710 - 1791)
132 Samuel Paulsen (1697 - 1770)
Forpagter, senere kådner og teglværksejer i Klus
133 Maria Grilcken (1706 - 1763)
134 Lorentz Thielsen (1711 - 1789)
Gårdmand og ottermand i Niehus i Bov s
135 Metta Jenses (1726 - 1759)
136 Johan Caspar Löber (ca 1710 - før 1777)
Silkevæversvend, Øltapper, Skrædder i København
137 Johanne Marie Lausdatter (ca 1714 - 1765)
138 Friderich Kühn (ca 1712 - 1782)
Tømrermester i København
139 Mette Christina Larsen (ca 1729 - ca 1794)
140 Lars Nielsen Lynge (ca 1715 - 1797)
Tapetmagermester i København
141 Anna Kirstine Wolborg Rasmusdatter (ca 1724 - 1758)
142 Einar Jónsson (ca 1715 - 1756 -)
Bonde på Sauðasel, senere på Innri Nautabú nær Hólar i Hjaltadalur
143 Hallfríður Jónsdóttir (ca 1717 - 1782 -)
144 Hans Petersen Lausen (1717 - 1786)
Hjulmager i Kollund
145 Kiersten Chrestens (1699 - 1745)
146 Claus Nissen (1707 - 1760)
Kådner i Bov
147 Maria Jacobs (1712 - 1752)
148 Kresten Christiansen (1712 - 1792)
Smed og Gårdejer i Kollund
149 Anna Jorthes (1717 - 1771)
150 Peter Mathzen (1717 - 1776)
Gårdmand i Weseby (Hyrup s) 5 km øst for Flensburg
151 Christine Jessen (ca 1723 - 1803)
152 Hans Nicolaysen (ca 1705 - 1764)
Tobaksspinder i Sottrup
153 'Trincke' Catharina Nisdatter (1707 - 1775)
154 Hans Jensen (ca 1693 - 1773)
Snedker og indsidder i Blans
155 Catharina Jürgensdatter (1704 - 1767)
156 Hinrich (jun) Hagelstein (1701 - 1780)
Messingberedermester ved Kobbermøllen i Kruså
157 Catharina Höck (1703 - 1775)
158 Hans Petersen Biørnsen (ca 1692 - 1767)
Skolemester i Blans
159 Magdalena Andresen (1706 - 1769)
176 Jens Sørensen Feveile (Fæveil) (1722 - 1787)
Købmand i Vejle, eligeret borger
177 Maren Ustrup (1740 - 1824)
178 Peder Jensen Bagger (ca 1716 - 1785)
Bager i Vejle
179 Anne Christiansdatter (1732 - 1787)
180 Truels Nisson (1714 - 1802)
Gårdfæster og Sognefoged i Frørup, senere Kontorist i København
181 Maren Ravn (1733 - 1813)
182 Christian Jensen (ca 1720 - 1789)
Smed i Vorning, boelsmand
183 Maren Pedersdatter (ca 1718 - 1787 -)
184 Balthazar Gebhard II von Obelitz (1705 - 1769)
Hans adelige aner
Løjtnant i København, senere Major i Mariager
185 Anne Margrethe 'Grethe' Lintner (1710 - før 1752)
186 Poul Gaarder (1692 - 1745)
Kaptajn og gårdejer på Sør-Nust i Odalen, 70 km NØ for Oslo
187 Karen Sophie Budde (1707 - 1779)
Hendes adelige aner
188 Lars Jensen Fint (ca 1703 - 1761)
Vandinspektør. Oldermand for rodemestrene (skattedirektør)
189 Ellen Nyegaard (1712 - 1782)
190 Peter Johansen (1723 - 1798)
Grosserer og skibsreder i København, godsejer til Petersgård Ø f Vordingborg
191 Anna Elisabeth Therkelsen (1732 - 1804)
192 Peder Christensen (1706 - 1763)
Bohlsmand i Skovby
193 Anne Marie Albertsdatter (1712 - 1755)
194 Jørgen Andersen (1707 - 1792)
Bohlsmand i Skovby, kirkeværge, sandemand
195 Anne Margrethe Pedersdatter (1714 - 1794)
196 Peder Christensen Møller (ca 1695 - 1763)
Bohlsmand i Vindeballe
197 Sidsel Christensdatter (ca 1690 - 1763)
198 Christian Hansen Rising (1695 - 1763)
Gårdmand i Vindeballe, sandemand
199 Marie NN (ca 1700 - 1763)
200 Peder Hansen Winter (1703 - 1771)
Fæstebonde i Tirslund, senere i Gøttrup
201 Anne Christine Terkelsdatter? (ca 1705 - før 1760)
202 Mads Hansen (1714 - )
Fæstebonde i Gøttrup i Tirslund s
203 Merrit Pedersdatter (ca 1715 - )
204 Hans Henrich Lange (1707 - 1773)
Hattemager i Fåborg
205 Dorthea Jochumsdatter Schurmann (1713 - 1783)
206 Jens Frandsen (1727 - før 1801)
Smed i Jordløse
207 Karen Rasmusdatter (ca 1730 - 1762)
208 Detleff Christian Lützhöft (1733 - 1787)
Forpagter på Sandagergård, 5 km Ø for Bogense
209 Ingeburg Margaretha Schmidt (1742 - 1806 -)
212 Bendix Andreasen (1724 - 1791)
Skomager i Skanderborg, oldermand, sandemand
213 'Birthe' Anne Birgitte Christiansdatter Thiil (1731 - 1808)
214 Christian de Fischer (1755 - 1822)
Generalkrigskommissær i Horsens og Grenå. Fideicommisstifter
215 Frederikke Louise Monrad (1759 - 1838)
218 Peder Hansen (ca 1729 - 1791)
Gårdmand i Markeslev
219 Anne Christensdatter (ca 1729 - 1801 -)
220 Ammon Hansen (ca 1714 - 1775)
Kvartermester ved Frederiks Hospital i København
221 Anna Magdalena Hansdatter Smith (ca 1725 - 1770)
222 Christopher Kragh (ca 1740 - 1789)
Toldskriver og plantageejer på St Jan
223 Sara Susanna van Beverhoudt (ca 1740 - før 1789)
224 Thomas Sørensen Holmgaard (1717 - 1791)
Husmand? i Holmgårde i Ydby s, senere i Helligsø i Thy
240 Erich Pallesen (ca 1724 - 1791)
Husmand i Søby
241 Anna Maria Pedersdatter (1726 - 1803)
242 Laurits Rasmussen (1702 - 1778)
Kådbo i Leby
243 Ingeborg Jørgensdatter (ca 1718 - 1785)
244 Tønnes Hansen (1726 - 1789)
Fisker og daglejer i Nexø
245 Karen Poulsdatter Drewitz (1728 - 1796)
246 Jens Pedersen (ca 1720 - 1776)
Avlsbruger og fisker i Nexø, kæmner
247 Kirsten Jensdatter Juul (1732 - 1785)
250 Andreas Kjellström (ca 1714 - 1767)
Rytter i Brogårda i Bjuv s
251 Margreta Ebba (ca 1725 - )
256 Lorentz Andersen (1667 - 1754)
Kådner (kongelig) på Stenvej i Rinkenæs
257 Mett Margrethe Thamses (ca 1675 - 1723)
258 Hans Hansen (ca 1665 - 1731)
Smed i Rinkenæs
259 Margrethe Peters (ca 1670 - )
260 Hans (sen) Schütt (ca 1670 - 1726)
Fæstebonde (grevelig) i Rinkenæs Overby
261 Maren Jørgens (1684 - 1759)
262 Jens Hansen (ca 1665 - 1718)
Møller på Kasmose Mølle i Sottrup på Sundeved
263 Cathrina NN (ca 1674 - 1729)
264 Thomas Paulsen (1668 - 1721)
Højfyrstelig forpagter i Sønderjylland
265 Marie Sönnichsen (ca 1670 - )
266 Detlef Grilcken (1662 - ca 1730)
Skovrider i Klusris N for Flensburg
267 Ingeborg Asmussen (ca 1670 - 1751)
268 Peter Thielsen (1676 - før 1734)
Gårdmand i Niehus i Bov s
269 Maria Hanses (ca 1689 - 1762)
270 Jens Nielsen (ca 1690 - ca 1736)
Gårdmand i Bov
271 Christina Jenses (1696 - 1768)
286 Jón 'eldri' Oddason (ca 1681 - 1762)
Hreppstjóri og bonde på Vík i Héðinsfjörður
287 Guðríður Andrésdóttir (ca 1683 - ca 172)
288 Peter Hansen Lausen (1687 - 1748)
Kådner (grevelig) i Bækken, Rinkenæs s
289 Maren Detlevs (1682 - efter 1718)
290 Chresten Chrestensen Mau (ca 1670 - eller 1712)
Gårdmand i Varnæs
291 Kierstin Clausdatter (ca 1670 - 1742)
292 Nis Clausen (ca 1665 - )
Kådner? i Bov
293 Silli Jenses (1669 - 1762)
294 Jacob Nissen (ca 1675 - 1727)
Gårdmand i Gottrupel (nr 70) i Handewitt s lige S for Bov og grænsen
295 Marrhien Michels (ca 1673 - )
296 Christian Jørgensen (1675 - 1752)
Smed i Stubbæk SØ for Åbenrå, fra ca 1713 i Kollund
297 Maria Christensdatter (1681 - 1752)
298 Peter Hansen Jorth (1685 - 1760)
Teglmester i Kollund
299 Kathrina Jacobs (1682 - 1758)
300 Peter Mathzen (ca 1688 - 1775)
Vist i Hürup
301 Metta Peters (ca 1690 - )
302 Lorentz Jessen (ca 1690 - )
Gårdmand i Engelsby nær Flensburg
306 Nis Mose (ca 1665 - 1751)
Gårdmand? i Sottrup
307 Maren NN (ca 1670 - 1751)
310 Jürgen Jensen (ca 1670 - )
I Avnbøl i Ullerup s
312 Hinrich (sen) Hagelstein (ca 1675 - før 1740)
Messingberedermester ved Kobbermøllen i Kruså
313 Margaretha Thomsen (1677 - 1750)
314 Lorentz Höck (ca 1675 - 1756)
Snedker i Kalleby, 20 km Ø for Flensburg
315 Anna NN (ca 1675 - )
352 Søren Feveile (Fæveil) (1696 - 1737)
Købmand og overformynder i Vejle
353 Anneken Saxe (ca 1695 - 1762)
354 Jacob Ustrup (1708 - 1779)
Købmand i Horsens, Kirkeværge og kæmner
355 Cathrine Margrethe Jørgensdatter Loss (1710 - 1787)
358 Christian Falentinsen (ca 1705 - 1764)
Gårdejer i Vejle
359 Karen Nielsdatter (ca 1690 - 1737)
360 Nis Erichsen (ca 1680 - )
Gårdfæster og Sognefoged i Frørup
361 Magdalene Truelsdatter (1680 - )
362 Hans Ravn (1689 - 1745)
Ritmester, gårdejer til Harregård på Salling
363 Edel Schaarup (1700 - 1745)
369 Ide Juel (ca 1666 - 1727) Hendes adelige aner
370 Johan Georg Lintner (ca 1675 - 1719)
Stadsmusikant i Næstved og Vordingborg
371 Johanne Jørgensdatter (1673 - 1730)
372 Ole Erichsen Fillinsø (ca 1660 - ca 1716)
Korporal og gårdmand på Gaarder i Elverum, 60 km SØ for Lillehammer
373 Kirsten Poulsdatter (1674 - 1732)
378 Børre Jensen Nyegaard (1690 - 1715)
Brygger i København
379 Karen Lindberg (1690 - 1758)
380 Johann Hansen Klabowsky (ca 1695 - sandsynlig 1758 -)
Rytterbonde i Stavreby, Jungshoved ved Præstø
381 Kirsten Hansdatter (1694 - sandsynlig 1758 -)
382 Terchel Clemensen (ca 1685 - 1741)
Felbereder (pelsgarver), senere skipper, senere købmand i Randers
383 Kirsten Andersdatter Mammen (1700 - 1762)
384 Christen Pedersen (ca 1660 - 1717)
Bohlsmand i Skovby
385 Karen Nisdatter (ca 1669 - 1753)
386 Albret Matzen (1681 - 1758)
Gårdejer i Leby
387 'Ancke' Anne Margrethe Lorentzdatter (ca 1685 - 1730)
388 Anders Hansen (ca 1655 - 1714)
Bohlsmand i Søby
389 Sidsel Jørgensdatter (ca 1670 - før 1736)
390 Peder Andersen (ca 1665 - 1748)
Bohlsmand i Skovby
391 Maren Christensdatter (ca 1670 - før 1739)
392 Christen Hansen Møller (ca 1660 - 1726 -)
Bohlsmand i Vindeballe
396 Hans Christensen Riise (ca 1665 - 1722 -)
Gårdmand i Ø Bregninge
397 Birgitte Hansdatter (ca 1660 - )
400 Hans Carstensen Winter (ca 1670 - før 1743)
Fæstebonde i Tirslund
401 Maren NN (ca 1675 - før 1733)
404 Hans Pedersen (ca 1680 - ca 1740)
Fæstebonde i Gøttrup i Tirslund s
406 Peder Hansen (1688 - 1747)
Fæstebonde i Gøttrup i Tirslund s
408 Johann Langhinrichs (1659 - før 1735)
Kådner og vognmager i Bad Bramstedt
409 Anna Lindemann (1677 - 1762)
410 Jochum Nielsen Schurmann (ca 1680 - 1756)
Felbereder (pelsgarver) i Fåborg
411 Karen Olufsdatter (ca 1680 - )
412 Frands Jensen Greve (ca 1669 - 1745)
Grovsmed og husmand i Jordløse
413 Birgitte Marcusdatter (caca 1685 - ca 1749)
414 Rasmus Jørgensen Bødker (ca 1690 - 1760)
Gårdmand i Millinge
415 Johanne Rasmusdatter (ca 1695 - 1768)
416 Jes Lutzhöft (ca 1694 - 1764)
Fæstebonde i Kiesby, 20 km NØ for Schleswig by
417 Margaretha Hansen (1712 - 1794)
418 Thomas Schmidt (1707 - 1748)
Kådner og kromand i Süderbrarup, 20 km NØ for Schleswig by
419 Sophia Catharina Schleicher (ca 1713 - 1776)
424 Andreas Bendixen (ca 1700 - 1749)
Skomager i Skanderborg
425 Karen Augustinusdatter (ca 1702 - 1743)
426 Johannes Christian Thiil (ca 1705 - 1780)
Kirurg / feltskær i Skanderborg
427 Johanne Knudsdatter (ca 1704 - 1774)
428 Mouritz Christian Fischer (1703 - 1778)
Slotsforvalter og auktionsdirektør i København, justitsråd
429 Marie Elisabeth Cöllner (1716 - 1765)
430 Peder Ephraim Monrad (1712 - 1793)
Stiftsprovst i Århus
431 Christine Dorothea Berg (1726 - 1803)
446 Pieter van Beverhoudt (1723 - 1788)
Plantageejer på St Jan
447 Maria Delicaet (ca 1719 - før 1756)
480 Palle Hansen (ca 1675 - 1739)
Gårdmand i Søby
481 Maren Rasmusdatter (1687 - ca 1731 -)
482 Peder Pedersen (1691 - 1758)
Fæstebonde i Ulbølle
483 Bodild Jacobsdatter (ca 1697 - 1730)
484 Rasmus Hansen (ca 1665 - ca 1731)
Bohlsmand i Leby
485 Kirsten Albertsdatter (ca 1665 - 1731 -)
488 Hans Tønnesen (1692 - 1750)
I Åkirkeby
489 Margrethe Jensdatter (1704 - 1728)
490 Poul Johansen Drewitz (ca 1680 - 1740)
Hattemager i Nexø
491 Pernille Madsdatter (ca 1690 - 1759)
492 Peder NN (caca 1690 - - 1771)
494 Jens Knudsen Juul (1701 - 1768)
Købmand i Nexø (i 1750)
495 Maren Larsdatter (1709 - 1768 -)
516 Hans NN (ca 1635 - 1696)
Smed i Rinkenæs
520 Hans (seniss) Schütt (ca 1635 - før 1690)
Fæstebonde (halvgårds, grevelig) i Rinkenæs
522 Jørgen Hansen (ca 1650 - 1708)
I Rinkenæs
524 Hans Jensen (ca 1630 - )
Møller på Kasmose Mølle i Sottrup på Sundeved
528 Jacob Paulsen (ca 1630 - 1681)
I Åbenrå
529 Mette Thomses (ca 1635 - 1689)
530 Christian Sönnichsen (ca 1626 - 1697)
Gårdejer på Stenneskær i Felsted s SØ for Åbenrå
531 Abel NN (ca 1633 - 1727)
532 Henning Grilcken (ca 1630 - )
Skovfoged og skovrider i Klusris N for Flensburg
533 Marie Nisdatter (ca 1640 - )
536 Lorentz Thielsen (ca 1645 - )
Gårdmand i Niehus i Bov s, ottermand
537 Cathrine Peters (ca 1650 - )
538 Hans Petersen (ca 1660 - )
Gårdmand/kådner i Niehus i Bov s
539 Elisabeth Hanses (ca 1665 - )
542 Jens Asmussen (ca 1655 - før 1720)
Gårdmand i Bov
543 Metta Hanses (ca 1660 - )
572 Oddi Jónsson (ca 1649 - 1709 -)
Bonde på Höfn ved Siglufjörður
573 Margrét Jónsdóttir (ca 1641 - )
574 Andrés Jónsson (ca 1658 - 1730 -)
Bonde på Vatnsendi i Héðinsfjörður, senere på Brunastaðir i Fljót
575 Bergljót Jónsdóttir (ca 1658 - )
576 Hans Petersen Lausen (ca 1655 - 1725)
Indsidder i Kiding, Felsted s, senere kådner (grevelig) i Bækken, Rinkenæs s
577 Maren NN (1660 - 1688)
578 Detlev Michelsen (ca 1650 - 1694)
Bonde i Rinkenæs
580 Chresten Mau (ca 1631 - 1685 -)
Gårdmand i Varnæs
581 Maren Rasdatter Thaysen (1634 - 1690)
586 Jens Hansen (ca 1640 - )
Skrædder i Bov
587 Christin Harmsdatter (ca 1640 - )
588 Niß Jacobsen (ca 1645 - )
I Harrislee i Handewitt s lige S for grænsen
589 Metta NN (ca 1645 - )
590 Michel Michelsen (ca 1640 - )
I Ellund i Handewitt s, lige S for grænsen
591 Cistina NN (ca 1640 - )
592 Jørgen NN (ca 1640 - )
Smed i Åbenrå
594 Christen NN (ca 1645 - ca 1711)
Smed i Stubbæk SØ for Åbenrå
596 Hans Jorth (ca 1655 - )
Antageligt i Flensburg
598 Jacob Christiansen (ca 1650 - )
Skomager i Flensburg
612 Nis Mose (ca 1635 - 1707)
I Sottrup
624 Hinrich (seniss) Hagelstein (ca 1650 - før 1716)
Messingbereder ved Kobbermøllen i Kruså
625 Magdalena Fischer (ca 1655 - )
626 Jürgen Thomsen (ca 1635 - 1694)
Bødker og borger i Flensburg
627 Oßel NN (ca 1635 - )
628 Jacob Höck (ca 1650 - 1723)
I Quern
629 NN NN (ca 1650 - 1723)
704 Jens Sørensen Feveile (Fæveil) (ca 1670 - 1713)
Købmand i Grenå
705 Karen Busch (ca 1670 - 1736)
706 Peder Sørensen (ca 1660 - før 1714)
Handelsmand i Vejle
707 Maren Jensdatter Saxe (1661 - 1731)
708 Jørgen Greisen (ca 1681 - 1731)
Rytterbonde i Ustrup
709 Maren Christensdatter (ca 1682 - 1765)
710 Jørgen Pedersen Loss (ca 1665 - 1747)
Skomager i Horsens
711 Margrethe Christensdatter Wegner (ca 1690 - 1759)
716 Valentin Christiansen (caca 1660 - før 1715)
Vist i Vejle
717 Anna Jensdatter (ca 1670 - 1716)
720 Erich NN (ca 1645 - )
I Frørup
721 NN Nisdatter (ca 1650 - )
722 Truels Nissen (ca 1635 - 1699)
Frimand på Hjerndrupgård, sognefoged
723 Christina Fabricius (1652 - ca 1683)
724 Johan Henriksen Rafn (1644 - 1699)
Kirkeværge
725 Kirsten Hansdatter (1664 - 1696)
726 Christen Jørgensen Schaarup (1672 - 1731)
Købmand, måler og vejer i Århus, konsumptionsforpagter
727 Maren Pedersdatter Lassen (ca 1672 - 1709)
742 Jørgen Jacobsen (Friis) (ca 1640 - 1686)
Præst til Tystrup
743 Tabea von Steinberg (ca 1640 - 1697 -)
Hendes adelige aner
756 Jens Børresen Nyegaard (ca 1664 - 1708)
Brygger i København
757 Inger Marie Jensdatter (ca 1670 - 1696)
758 Lauritz Biørnsen (ca 1650 - 1701)
Brygger i København
759 Ellen Sørensdatter (ca 1660 - 1711)
762 Hans Rasmussen (ca 1670 - 1733)
Gårdmand i Stavreby, Jungshoved
763 Anna NN (ca 1670 - 1758)
764 Clemend Terkildsen (ca 1645 - 1685 -)
Måske felbereder i Randers
766 Anders Sørensen Mammen (1668 - 1748)
Fisker i Randers
767 Giertrud Nielsdatter Møller (1665 - 1755)
768 Peder NN (ca 1630 - )
I Ærøskøbing
772 Mads Hansen Kallesen (ca 1640 - ca 1705)
Gårdejer i Leby
773 Mette NN (ca 1642 - 1696)
774 Lorentz Mortensen (ca 1650 - 1722 -)
Hollænder på Søbygård på Ærø
775 Cathrine NN (ca 1657 - 1705)
776 Hans Michelsen (ca 1620 - 1681)
Gårdmand i Skovby
780 Anders Pedersen (ca 1635 - 1705)
I Skovby
800 Christen (Carsten) Hansen (ca 1635 - 1689)
Fæstebonde i Tirslund 25 km V for Haderslev
801 NN NN (ca 1645 - 1709 -)
816 Thyes Langehinrichs (1625 - 1707)
Gårdmand i Bad Bramstedt
817 Cattrina Christina Vogt (1632 - 1701)
818 Jasper Lindemann (1635 - 1691)
Gårdmand i Wiemersdorf
819 Wiebken Hardebecks (1649 - )
830 Rasmus Hansen Bonde (ca 1655 - før 1719)
Gårdmand i Millinge
832 Johan Jessen Lutzhöft (ca 1655 - 1716)
Fæstebonde i Schaalby, 5 km NØ for Schleswig by, sandemand
833 Maria NN (ca 1665 - 1716)
834 Johann Christian Hansen (ca 1680 - )
Degn og organist i Ulsnis, 15 km NØ for Schleswig by
835 Catharina Nissen (ca 1680 - )
848 Bendix Knudsen (ca 1681 - 1738)
Selvejergårdmand i Oudrup
850 Augustinus Henrichsen (ca 1680 - 1736)
Skomager i Skanderborg
851 Karen Michelsdatter (ca 1680 - 1745)
Syerske i Skanderborg
856 Christian Fischer (ca 1665 - 1704)
Forpagter på Lavengård
857 Maren Høyer (ca 1675 - 1743 -)
858 Johan Arnold Cöllner (ca 1680 - 1732)
Silke og klædehandler i København, borgerrepræsentant
859 Anna Margrethe Schack (ca 1680 - 1732)
860 Peter-Manasse Monrad (1669 - 1741)
Præst til Tømmerup, 5 km Ø for Kalundborg
861 Gundel Pedersdatter Børkop (ca 1675 - 1720)
862 Hans Nielsen Berg (caca 1670 - 1728)
Norsk postmester og toldkontrollør i Helsingør
863 Sophie Christiana Bartholin (1697 - 1772)
892 Jannis van Beverhoudt (ca 1670 - 1741)
Plantageejer på St Thomas og St Jan, borgerkaptajn
893 Maria Duurloo (ca 1700 - vel 1737 -)
894 Cornelis Delicaet (ca 1670 - ca 1726)
Skipper, plantageejer på St Thomas & St Jan
895 Anna Thoma (1676 - 1730)
960 Hans Hansen (ca 1640 - )
På Ærø
962 Rasmus Michelsen (ca 1650 - 1689)
Gårdmand i Leby
963 Bodel Lauritzsdatter (ca 1650 - 1689)
964 Peder Rasmussen (ca 1662 - 1721)
Bonde i Ulbølle
965 Anne Olufsdatter (ca 1654 - 1721)
970 Albert NN (ca 1630 - før 1690)
I Tværby
976 Tønnes Jochumsen (ca 1644 - 1698)
Smed i Åkirkeby
977 Marie Sørensdatter (ca 1655 - 1698 -)
978 Jens Michelsen (ca 1672 - 1744)
Snedker i Åkirkeby
979 Margrethe Henriksdatter (måske 1677 - før 1737)
980 Johan Drewitz (ca 1641 - 1702)
Væver i Åkirkeby, senere i Nexø
981 Barbara NN (1643 - 1709)
982 Mads Joensen Kloe (ca 1650 - 1727)
Løjtnant i Nexø, så i Gudhjem, så på Christiansø
983 Kirstine Storch (ca 1663 - 1730)
988 Knud Andersen Juul (ca 1663 - 1740)
I Nexø
989 Ursula Michelsdatter Brand (ca 1662 - 1734)
990 Laurs Pedersen (1682 - 1750)
Gårdmand på 30' selvejergård: Store Engegård i Bodilsker
991 Kirstine Pedersdatter (ca 1686 - 1755)
Gårdmand på 30' selvejergård: Store Engegård i Bodilsker
1060 Sönnich NN (ca 1590 - )
I Felsted (?)
1061 Maren Thaysen (ca 1598 - 1693)
1072 Peter Thielsen (ca 1615 - 1672 -)
Gårdmand i Niehus i Bov s
1086 Hans Andersen (ca 1625 - efter 1689)
Gårdmand i Niehus i Bov s
1144 Jón Þorleifsson (ca 1620 - )
Bonde på Foss og Skeið i Fljót
1160 Jes Mau (ca 1581 - 1652)
Inderste i Pøhl, senere gårdmand i Holm nær Nordborg på Als
1161 Anne Christensdatter (ca 1586 - 1653)
1162 Ras Thaysen (ca 1600 - )
I Skovbøl, Felsted s
1408 Søren Jensen Feveile (Fæveil) (ca 1640 - før 1706)
Købmand og rådmand i Grenå
1409 Maren Rasmusdatter (ca 1645 - 1706 -)
1410 Niels Christensen (Skræder) (ca 1640 - ca 1724)
Købmand, konsumptionsforpagter og rådmand i Grenå
1411 Mette Eskildsdatter (ca 1645 - ca 1681)
1414 Jens Pedersen Saxe (ca 1627 - 1669)
Købmand i Kolding
1415 Karen Michelsdatter (ca 1620 - 1675)
1416 Unge Søren Gundesen (ca 1650 - 1700 -)
Rytterbonde i Ustrup
1417 Mette Jørgensdatter (1647 - 1715)
1418 Christen Rasmussen Rask (ca 1655 - 1724)
Fæstebonde i Skanderborg Ladegård
1419 Johanne Pedersdatter (ca 1658 - 1739)
1420 Peder Loss (ca 1640 - )
I Horsens?
1422 Christen Wegner (ca 1660 - )
Måske i Norge
1423 Karen Ludvigsdatter (ca 1670 - før 1709)
I Horsens
1442 Nis Truelsen (ca 1600 - ca 1659)
Herredsfoged, Frimand på Hjerndrupgård
1443 Kirsten Marcusdatter (ca 1610 - 1695)
1446 Nicolaus Fabricius (ca 1610 - 1661)
Amtsskriver i Løgumkloster
1447 Rebecca Bruun (til 1625 - til 1696)
1448 Henrik Pedersen Rafn (1612 - 1659)
Købmand, Rådmand og Kæmner i Kolding, Stadsfænrik
1449 'Lisbeth' Elisabeth Reiminch (1614 - 1674)
Enke i Kolding
1450 Hans Hansen Mouritsen (1638 - 1684)
Købmand og rådmand i Kolding
1451 Kirsten Hansdatter Bruun (1640 - 1724)
1452 Jørgen Andersen Hørning (ca 1638 - 1707)
Købmand i Århus
1453 Edel Christensdatter (ca 1635 - 1709)
1454 Peder Lassen (ca 1640 - ca 1701)
Borger og handelsmand i Århus
1455 Bodel Jensdatter (1646 - 1694)
1484 Jacob Frederiksen (Friis) (ca 1595 - 1654)
Købmand eller skipper i Nakskov
1485 Johanne Jørgensdatter (ca 1615 - 1674)
Enke i Ringsted
1486 Peiter von Steinberg (1603 - 1668)
Major til Skovsgård
1487 Dorotea Hendrichsdatter (1615 - 1668)
1512 Børre Andersen (ca 1620 - 1664 -)
Skipper i København
1513 Karen Jacobsdatter (ca 1630 - )
1514 Jens Christensen (ca 1640 - 1710)
Blokkedrejer, senere brygger i København
1515 Karen NN (ca 1640 - 1709)
1524 Rasmus NN (ca 1640 - )
Antageligt bonde i Stavreby
1528 Terkild Pedersen (ca 1615 - ca 1668)
Felbereder i Randers
1529 Maren Andersdatter (ca 1615 - 1668 -)
1532 Søren Andersen Mammen (ca 1645 - 1721)
Fisker i Randers
1533 Anne Jørgensdatter (ca 1645 - 1691)
1534 Niels Møller (ca 1630 - før 1688)
I Randers?
1544 Hans Madsen (caca 1610 - jan-mar 1670)
Gårdejer i Leby, birkefoged
1632 Hans Langhinrichs (ca 1590 - 1654)
Bonde i Schmalfeld
1634 Johann Voget (caca 1580 - 1652)
Gårdmand i Bad Bramstedt, sognefoged
1635 Christine Janes (ca 1595 - )
1636 Jasper Lindemann (ca 1600 - 1651)
Gårdmand i Wiemersdorf
1637 Beke Schacken (ca 1605 - 1691)
1638 Carsten Hardebeck (ca 1615 - 1699)
Gårdmand i Hardebek
1639 Anna Tyttken (ca 1620 - 1694)
1664 Jes Nissen Lutzhöft (ca 1610 - 1705)
Fæstebonde i Schaalby, 5 km NØ for Schleswig by
1696 Knud Bendixen (1651 - 1747)
Sadelmager og gårdmand i Oudrup, senere i Hundrup, sidst i Skanderborg
1697 Johanne Nielsdatter (ca 1650 - 1722)
1700 Henrik Augustinussen (ca 1640 - ca 1700)
Felbereder i Skanderborg
1701 Karen Sørensdatter (ca 1640 - 1698 -)
1712 Mathias Fischer (ca 1630 - 1691)
Magister, Købmand i Amsterdam, Godsejer til Farregård
1713 Maria Götschen (ca 1640 - 1699)
1714 Mourits Hansen Høyer (1636 - 1722)
Godsejer til Rask Hovedgård
1715 Gjertrud Mouritzdatter Borchorst (1641 - 1709)
1720 Johannes Monrad (1627 - 1682)
Præst til Ketting, 10 km NØ for Sønderborg
1721 Eleonore Brandt (ca 1642 - 1702)
1722 Peder Børkop (ca 1640 - ca 1682 -)
Brygger i København
1726 Berthel Jørgensen (1663 - (betalt) 1725)
Herredsfoged for Båg Herred og Postmester i Assens
1727 'Lisbet' Elisabeth Birgithe Wulff (ca 1670 - 1735)
1784 Engel senior van Beverhoudt (caca 1640 - ca 1694)
Plantageejer på St Thomas
1785 Susanne Jansen (ca 1640 - 1697 -)
1786 Peter Duurloo (ca 1675 - 1746)
Plantageejer på St Thomas og St Jan
1787 'Neltje' Cornelia Delicaet (1682 - ca 1719)
1788 Jochem (Joachim, Jochum) Delicaet (ca 1650 - 1707)
Skipper, plantageejer på St Thomas, rådsmedlem
1789 Elisabeth (Ann Elisabeth ?) de Fischer (ca 1650 - før 1707)
1790 Jacob Thoma (ca 1640 - 1691)
Plantageejer St Thomas
1920 Hans NN (caca 1615 - )
Måske i Søby
1928 Rasmus Andersen Dyr? (ca 1635 - 1689)
Fæstebonde i Ulbølle
1930 Oluf NN (ca 1620 - )
Måske på Fyn nær V Skerninge
1952 Jochum Tønnesen (ca 1620 - 1682)
Møller i Åkirkeby
1953 Hanna NN (ca 1620 - 1654)
1958 Henrik Pedersen (ca 1645 - )
I Åkirkeby
1964 Joen Bendtsen (ca 1610 - 1655)
Byfoged og Handelsmand i Rønne
1965 Karen Mortensdatter Bohn (ca 1620 - 1696)
1976 Anders Juul (ca 1640 - )
I eller nær Nexø
1978 Michel Brand (1625 - 1678 -)
Borger i Nexø
1979 Barbara NN (1626 - 1711)
1980 Peder Larsen (ca 1640 - 1687)
Gårdmand på 30' selvejergård: Store Engegård i Bodilsker
1981 Kirstine Pedersdatter (ca 1640 - 1722)
Gårdmand på 34' selvejergård: Brandsgård i Bodilsker
1982 Peder Hansen (1655 - 1734)
Gårdmand på 23' selvejergård: Langedeby i Bodilsker
1983 Kirstine Pedersdatter (1655 - 1719)
2122 Christen Thaysen (ca 1570 - ca 1630)
Gårdejer på Stenneskær i Felsted s. Sandemand
2288 Þorleifur Tómasson (ca 1590 - )
Præst på Knappsstaðir
2816 Jens Feveile (Fæveil) (ca 1610 - 1683 -)
Gårdmand i Dalstrup, grundejer i Grenå
2820 Christen Nielsen Skræder (ca 1600 - 1655)
Borger i Grenå
2821 Anne Mogensdatter (ca 1610 - 1655)
2828 Peder Saxesen (ca 1595 - 1640)
Borger i Randers, senere i Kolding
2829 Maren Jensdatter (ca 1600 - ca 1660)
2830 Michel Simonsen (ca 1585 - før 1636)
Skibsbygger i Kolding
2831 Anneken Bertelsdatter (ca 1595 - måske/næpp 1661)
2832 Gunder Sørensen (ca 1615 - 1674)
Rytterbonde i Ustrup
2834 Jørgen Gregersen (ca 1625 - 1676)
Bonde i Brørup i Hylke s
2835 Maren Christensdatter (ca 1631 - 1708)
2836 Rasmus Nielsen (ca 1625 - ? 1683)
Fæstebonde i Torup Ladegård, senere i Skanderborg Ladegård
2837 Maren Christensdatter (ca 1630 - 1682 -)
2838 Peder Jensen (ca 1630 - foråret 1678)
Bonde i Torrild, senere fæstebonde i Skanderborg Ladegård
2839 Margrethe Sørensdatter (ca 1630 - 1682 -)
2847 Karen Jensdatter (ca 1650 - 1722 -)
Sy- og kogekone i Horsens fra 1690
2884 Truels Nissen (ca 1565 - 1621 -)
Frimand på Hjerndrupgård, sandemand
2885 Sara Christensdatter (ca 1575 - 1659)
2886 Marcus Johansen (ca 1570 - 1642)
Præst til Bjolderup
2892 Laurentius Fabricius (ca 1570 - 1621)
Præst ved Schleswig domkirke
2893 Christina Holmer (1573 - )
2894 Christian Bruun (ca 1585 - ca 1650)
Præst til Løgumkloster
2895 Sara Boysen (1584 - 1641)
2896 Peder Henriksen Rafn (ca 1575 - før 1647)
Kirkeværge for Skærup (fra 1631) og Vinding kirker
2897 Lene Jensdatter Buch (ca 1594 - ca 1618)
2898 Johan Reiminch (ca 1580 - før 1622)
Borger i Kolding
2899 Maren NN (ca 1585 - før 1622)
2900 Hans Hansen Mouritzen (ca 1609 - 1650)
Købmand, kirkeværge og overformynder i Kolding
2901 Mette Udesdatter (ca 1620 - 1698)
2902 Hans Madtzen Bruun (ca 1611 - 1652)
I Kolding
2903 Maren Knudsdatter (ca 1615 - )
2904 Anders Hansen (ca 1610 - )
Fæstebonde? skrædder? i Hørning mlm Århus og Skanderborg
2905 Maren Andersdatter (ca 1615 - 1652 -)
2906 Christen Schaarup (ca 1600 - )
Handelsmand måske i Århus
2908 Las Jensen (ca 1590 - )
I Brendstrup NV for Århus
2970 Jørgen Nielsen (ca 1566 - 1629)
Tingskriver ved Sjællands Landsting, borgmester i Ringsted
2971 Kirstine Jacobsdatter (ca 1595 - 1658)
2972 Burchard von Steinberg (ca 1570 - 1612)
Gårdejer og slotsfoged i Schwabstedt i Süd-schleswig
2973 'Teppecke' Tabea Peters (ca 1580 - før 1672)
3024 Anders Börreson (ca 1545 - 1601 -)
Gårdmand i Klastorp i Träslöv s ved Varberg i Halland
3056 Peder Nielsen Østrup (ca 1593 - 1653)
Forpagter af Albæk Mølle
3057 Maren Hansdatter (ca 1590 - 1663 -)
3064 Anders Jensen Mammen (ca 1610 - før 1693)
Købmand i Randers
3066 Jørgen NN (ca 1610 - )
I Randers?
3067 Maren Andersdatter (ca 1620 - 1691)
3088 Matz Albertsen (caca 1575 - 1628 -)
Gårdejer i Leby
3268 Jürgen Vagedt (caca 1540 - )
Gårdmand i Bad Bramstedt
3270 NN Jahn (ca 1560 - )
Møller i Neumünster
3272 Hans Lindemann (før 1580 - efter 1620)
Gårdmand i Wiemersdorf
3274 Bartelt Schacke (ca 1570 - )
Gårdmand i Wiemersdorf
3276 Thomas Hardebeck (ca 1570 - )
Gårdmand i Hardebek og Wiemersdorf
3278 Hartig Tyttken (ca 1590 - )
I Stellau
3328 Niss Jessen (ca 1560 - 1613 -)
Fæstebonde i Schaalby, 5 km NØ for Schleswig by
3392 Bendix Fallentinsen (ca 1615 - 1665 -)
Sadelmager i Horsens, senere i Ondrup
3393 NN Knudsdatter (ca 1620 - 1654 -)
3400 Augustinus Henriksen (caca 1600 - )
Antageligt felbereder i Gammel Ry
3424 Thomas Clemensen Fischer (1583 - 1644 -)
Læge i Skanderborg
3428 Hans Lüdiksen (ca 1595 - før 1672)
Gårdmand, Rådmand i Højer
3429 Maren Andreasdatter (ca 1605 - 1688)
3430 Mouridtz Jensen Borchorst (ca 1610 - 1687)
Præst til Gunderup og Nøvling
3431 Anne Kieldsdatter (måske 1620 - 1677)
3440 David Monrad (1591 - 1653)
Præst til Ketting, 10 km NØ for Sønderborg
3441 Karen el Catharina Madsdatter (ca 1595 - 1631)
3442 Lorentz Lorentzen (1603 - 1649)
Amtsskriver i Nordborg, borger i Sønderborg
3443 Catharina Jørgensdatter Brandt (1624 - 1673 -)
3452 Jørgen Berthelsen (ca 1635 - (betalt) 1682)
Borger i Assens
3453 Mette Nielsdatter (ca 1640 - (betalt) 1719)
3928 Bendt Joensen (ca 1580 - omkring 1626)
Købmand og byfoged i Rønne
3930 Morten Henningsen Bohn (ca 1600 - 1648 -)
Byfoged, senere rådmand i Rønne
3964 Hans Hansen (ca 1625 - ca 1689)
Gårdmand på 13' vornedgård: Lille Kirkebo i Poulsker
3965 Giertrud Sigvardsdatter (ca 1630 - ca 1711)
Gårdmand på 13' vornedgård: Lille Kirkebo i Poulsker
4244 Tyge Thaysen (ca 1525 - 1593 -)
Gårdejer på Thaysens Gård i Skovbøl i Felsted s, Sandemand
5656 Saxe Andersen (Saxe) (ca 1565 - før 1606)
Borger i Randers
5657 Gertrud Pedersdatter (caca 1565 - før 1610)
5658 Jens NN (ca 1570 - )
5659 NN Gregersdatter (ca 1570 - )
5672 Niels Rasmussen (ca 1595 - 1651)
Fæstebonde i Essenbæk Ladegård, senere i Torup Ladegård
5674 Christen Kjeldsen (ca 1574 - 1650)
Gårdmand i Haslund, senere fæstebonde i Torup Ladegård
5675 Anne Christensdatter (ca 1595 - 1668)
5678 Søren Andersen (ca 1600 - ca 1652)
Gårdejer i Ondrup
5679 Karen Rasmusdatter (ca 1600 - 1657 -)
5768 Nis Truelsen (ca 1530 - vel 1596 -)
Frimand på Hjerndrupgård, sandemand
5772 Johannes Johansen (ca 1535 - 1607)
Præst til Bjolderup
5773 Christina Pedersdatter (ca 1540 - )
5786 Peter Holmer (ca 1518 - 1605)
Borger i Schleswig
5787 Cathryne Schreiber (ca 1535 - 1611)
5789 Maren NN (ca 1560 - jul 1633)
5790 Lorenz (Laurentius) Boye (Boëthius) (ca 1554 - 1619)
Præst til Løgumkloster
5791 Magdalene Selmer (ca 1560 - )
5792 Henrik Pedersen Rafn (ca 1540 - før 1589)
Herredskr. i Holmans hrd
5794 Jens Madsen Buch (ca 1545 - før 1641)
Præst til Gauerslund
5800 Hans Hansen Mouritsen (ca 1560 - før 1624)
Købmand i Kolding
5801 Maren Jensdatter (ca 1565 - 1637)
5802 Ude Pedersen (ca 1578 - 1641)
Købmand, Vintapper og Værtshusholder i Kolding
5803 Maren Sørensdatter (ca 1593 - 1640)
5804 Mads Berthelsen Bruun (ca 1589 - 1659)
Borger i Kolding
5946 Peter Thomassen (ca 1560 - )
I Schwabstedt i Südschleswig - vel borger
6114 Hans Jensen (caca 1560 - før 1650)
Måske bonde i Østrup?
6128 Jens Andersen Mammen (ca 1570 - ca 1630)
Sandemand i Randers
6129 Maren Pedersdatter (ca 1580 - )
6548 Hans Schacke (ca 1520 - )
Gårdmand i Wiemersdorf
6552 Hans Voget (caca 1530 - )
Gårdmand i Hardebek
6656 Jes Hansen (ca 1520 - ca 1579)
Fæstebonde i Lutzhöft, 13 km Ø for Flensburg
6786 Knud Jensen (ca 1590 - før 1655)
Bonde på Alrø
6787 Karen Rasmusdatter (ca 1590 - 1655 -)
6800 Henrik Augustinussen (ca 1570 - ca 1640)
Felbereder i Gammel Ry
6856 Lüdich Hansen (ca 1575 - )
Rådmand i Højer
6857 NN Hansdatter (ca 1565 - )
6858 Andreas Lund (ca 1580 - 1663)
Herredsfoged i Højer, kirkejurat, sogneforstander
6859 Catharina Mouritsdatter (ca 1580 - før 1663)
6860 Jens Hjulskov (ca 1570 - )
Borger i Sæby
6861 Else Johansdatter Borchorst (ca 1575 - )
6862 Kield Christensen Schive (ca 1590 - 1644)
Præst til Gunderup og Nøvling
6863 Mette Jensdatter (ca 1595 - 1648)
6880 Johannes Monrad (1566 - 1623)
Præst til Ketting, 10 km NØ for Sønderborg. Provst
6881 Anna Voget (1574 - 1645)
6882 Mads Mogensen (ca 1530 - 1630)
Præst til Oksbøl ved Nordborg
6883 Sara Schrøder (1560 - 1640)
6884 Hans Lorentzen (ca 1565 - ca 1615)
Rådmand i Sønderborg
6886 Jørgen Brandt (ca 1574 - 1640)
Købmand i Sønderborg
6887 Cathrine Vogt (ca 1591 - 1637)
6904 Bertel Jensen (ca 1606 - ca 1659)
Borgmester i Assens
6905 Geske Carstensdatter Rickerts (ca 1607 - 1658)
6906 Niels Iversen (ca 1605 - før 1673)
Rådmand i Assens
6907 Birgitte Christophersdatter (ca 1605 - efter 1679)
7860 Henning Hermansen Bohn (ca 1576 - 1631 -)
I Rønne
7930 Sigvard NN (ca 1600 - )
På Bornholm
8488 Rasmus Thaysen (ca 1500 - 1556 -)
Gårdejer i Skovbøl, sandemand?
11312 Anders Saxesen (caca 1540 - senest 1606)
Borger i Kolding
11313 Else Hansdatter (caca 1545 - 1616 -)
11314 Peder Jensen (caca 1530 - )
Borger i Randers
11315 Margrethe Jensdatter (caca 1530 - )
11318 Gregers Outtsen (caca 1530 - )
I Kolding
11319 Anne Jensdatter (caca 1530 - )
11348 Kjeld Rasmussen (ca 1555 - antageligt 1636)
Præst til Haslund
11536 Trogels Nigelsen (ca 1490 - )
Frimand på Hjerndrupgård
11544 Johann Ivarsen (ca 1495 - før 1589)
Præst til Bjolderup
11546 Peter Marquardsen (ca 1505 - vist 1585)
Bonde i Barsmark i Løjt sogn, herredsfoged i Rise hrd
11572 Johan el Hans Holmer (ca 1490 - 1542 -)
På Stapelholm
11574 Peter Schreiber (ca 1494 - 1550)
Sårlæge i Schleswig
11575 Christina NN (caca 1510 - 1582)
11580 Jørgen (Georgius) Lorentzen Boye (Boëthius, Bøie) (ca 1520 - 1569)
Professor i København, senere Provst og hofpræst i Vilstrup og Haderslev
11581 Sara Meiger (ca 1525 - )
11582 Georg Selmer (ca 1530 - )
Møller i Schmalstede ved Bordesholm, 20 km SV for Kiel
11583 Anna NN (ca 1530 - )
11584 Peder Rafn (ca 1510 - før 1569)
Herredsfoged i Holmans herred
11585 Kirsten NN (ca 1510 - 1581 -)
11588 Mads (Mathias) Buch (ca 1500 - ca 1584)
Præst til Egtved, provst
11589 Ursula Caspersdatter? (ca 1510 - 1603 -)
12258 Peder Jespersen (caca 1550 - ca 1616)
Kræmmer i Randers
12259 Margrete Pedersdatter (caca 1560 - 1621 -)
13096 Henneke Schacken (caca 1490 - )
Gårdmand i Wiemersdorf
13714 Hans NN (ca 1540 - )
Gårdmand i Kærgård ved Højer 10 km V for Tønder
13716 Anders Hansen Lund (ca 1545 - før 1595)
Gårdmand på Ulleruplund, delefoged og/el kgl ridefoged i Hviding hrd
13717 Anna NN (ca 1550 - )
13718 Mourits Martensen (ca 1540 - før 1609)
Frimand på Husumtoftmark i Højer, herredsfoged i Højer hrd
13719 Gunder Laurensdatter (ca 1540 - )
13722 Johan Borchorst (ca 1545 - )
Ukendt! Måske borger i Sæby
13724 Christen NN (ca 1560 - )
Ukendt
13760 David Monrad (ca 1533 - 1579)
Præst til Kappeln, 40 km SØ for Flensburg
13761 Anna Callenia (ca 1535 - )
13762 Johannes Vaget (ca 1545 - 1585)
Præst til Sønderborg
13763 NN Eriksdatter (ca 1555 - )
13766 Ole (Oluf) Christensen Schrøder (ca 1530 - )
Præst til Oksbøl ved Nordborg
13772 Mathias Brandt (ca 1550 - (ringet) 1618)
Købmand, rådmand og kirkeværge i Sønderborg
13773 Margrethe NN (ca 1550 - (ringet) 1619)
13810 Carsten Rickertsen (ca 1570 - 1622 -)
Orlogskaptajn
13811 Maricke? Post (ca 1570 - )
15720 Hermand Boen (ca 1550 - 1609 -)
Skipper og købmand i Rønne
15721 NN Henningsdatter Gagge (caca 1550 - måske 1622)
22626 Hans NN (caca 1510 - )
Borger i Kolding
22630 Jens Sejersen (ca 1495 - ca 1545)
Gårdejer i Farre
22631 Anne NN (ca 1500 - før 1595)
22696 Rasmus Kjeldsen (1535 - 1587)
Præst til Haslund, magister, provst
23072 Nis (Niels, Nigel) Jensen (ca 1455 - 1499 -)
Frimand på Hjerndrupgård, sandemand
23148 NN Schreiber (ca 1460 - )
Måske i Schleswig
23160 Lorenz (Laurentius) Boye (Boëthius Agricola) (ca 1484 - 1547)
Præst til Vilstrup 5 km syd for Haderslev
23162 Johan(nes) Meiger (Mejer) (ca 1480 - 1561)
Præst på Pelworm, senere provst i Rendsburg
23163 Wibeke Nicolai (ca 1505 - 1581 -)
23170 Jens Madsen (ca 1480 - )
I Horsted
27432 Hans Pedersen (ca 1510 - 1578 -)
Fæstebonde på Ulleruplund
27438 Laurens Lüdsen (ca 1510 - før 1579)
Frimand på Husumtoftmark i Højer, herredsskriver, senere herredsfoged
27444 Gert Borchorst (ca 1520 - 1564 -)
Fæstebonde på Sæbygård Stavn
27520 Jacob (Mombrat, Monrod) Mumprat (ca 1505 - 1577)
Præst til Lautenthal ved Goslar, 80 km SØ for Hannover
27522 Paul Callenius (1518 - 1594)
Præst til Hanstedt senere Lüneburg
27524 Peder Christensen (ca 1520 - )
Birkefoged i Stavnsbøl
27525 Anna Lowson (ca 1525 - )
27526 Erik Matzen (ca 1510 - 1579)
Præst til Nordborg
27527 Anna Poulsdatter (ca 1520 - 1580)
27544 NN Brandt (ca 1515 - )
I Tjæreborg
27620 Rickert Rickertsen (ca 1530 - 1570 -)
Borger i Flensburg
27621 Gesche NN (ca 1540 - 1604)
27622 Peter Post (ca 1525 - 1580)
Købmand og Kirkeværge i Flensburg
27623 Anna Schwelund (ca 1530 - 1589)
31442 Henning Gagge (ca 1520 - 1562)
Frimand til St Almegård, foged på Bornholm
31443 Elsebet Kames (ca 1520 - 1578)
45260 Sejer Knudsen (el Bondesen) (caca 1460 - )
Gårdejer i Farre i Midtjylland
45261 Margrethe NN (caca 1460 - )
46320 Boye Jensen (ca 1450 - før 1539)
Gårdejer i Kollund, Bov s
54864 Peder Troelsen (ca 1475 - 1560)
Gårdejer til Astrupgård, herredsfoged i Hviding hrd
54865 Kirstine NN (caca 1480 - 1553)
54876 Lüdde Ocksen (caca 1490 - før 1551)
Frimand på Husumtoftmark, herredsfoged i Højer
55040 Heinrich (Monnerat) Muntprat (ca 1465 - )
Prokurator i Konstanz i Schweiz
55044 Lambert Callen (ca 1480 - senest 1549)
Borger i Uelzen, 80 km SØ for Hamburg
55045 NN NN (ca 1490 - 1565)
55048 Christen Pedersen (ca 1490 - )
Birkefoged i Stavnsbøl
55052 Mads NN (ca 1490 - før 1552)
Vist i Kolding
55240 Carsten Rickertsen (ca 1490 - 1546)
Købmand og borgmester i Flensburg
55241 Marine Freese (ca 1495 - 1570)
55246 Marten Schwelund (ca 1472 - 1540)
I Flensburg
55247 Anna Nigelsen (ca 1496 - 1573)
62884 Jørgen Gagge (caca 1490 - 1522 -)
Frimand til Lensgård på Bornholm
62886 Claus Kames (ca 1490 - )
Købmand og skibsreder i Rønne
109728 Troels Winther (ca 1430 - senest 1514)
Gårdejer til Astrupgård, herredsfoged i Hviding hrd
109729 Mette NN (ca 1440 - 1514 -)
109752 Ocke Boysen (caca 1450 - )
Frimand på Husumtoftmark ved Højer
110080 Jacob Muntprat (ca 1435 - tidligst 1512)
Borgmester i Konstanz i Schweiz, borgherre til Salenstein
110081 Amalia Mangold (ca 1440 - )
110480 Rickert Haysen (ca 1440 - 1514 -)
Købmand og rådmand i Flensburg
110481 Inge NN (ca 1460 - )
110482 Ingken (Frese) Vedders (ca 1450 - )
Måske bonde i Emmelsbüll
110494 Peter Nielsen (ca 1460 - )
Rådmand i Flensburg
219504 Boy Ocksen (før 1420 - )
Frimand på Husumtoftmark ved Højer
220160 Konrad Muntprat (ca 1410 - 1492)
Rådmand i Konstanz
220161 NN von Roggwyl (ca 1410 - )
220162 Konrad Mangold (ca 1410 - )
Måske i Konstanz
220960 Haye (Hayingk, Hein) Paygesson (måske 1417 - i/efter 1483)
Købmand, rådmand og borgmester i Flensburg
220961 Catharina NN (ca 1420 - 1475 -)
440320 Hans Muntprat (ca 1380 - 1422)
Herremand til Altenklingen og Märstetten i Thurgau
440321 Agathe Hundbiss (ca 1380 - 1469 -)
440322 Heinrich von Roggwyl (ca 1380 - )
I Ermatingen
441920 Paye Jeppson (ca 1380 - ca 1440)
Købmand og rådmand i Flensburg
441921 Frouwe NN (ca 1390 - 1461 -)
880640 Lutfried Muntprat (ca 1340 - 1404)
Rådmand i Konstanz i Schweiz
880641 Anna Blarer von Giersberg (ca 1360 - )
880642 Frick II Hundbiss (ca 1350 - )
Ammann i Ravensburg N for Bodensee
880643 Margarete Sälzlin (ca 1350 - )
883840 Jeppe NN (caca 1350 - )
Bonde ved Lütjenholm
883842 Magnus Hayesson (caca 1365 - før 1440)
Borgmester i Flensburg, frimand
1761280 Heinrich Muntprat (ca 1310 - 1354)
Borger i Konstanz i Schweiz
1761281 Ursula NN (ca 1315 - enke 1354 -)
1761282 Albrecht Blarer von Giersberg (ca 1325 - efter 1396)
Herre til Giersberg
3522564 Eglolf Blarer (ca 1280 - 1344)
Borger i St Gallen og Konstanz
7045128 Heinrich Blarer (ca 1250 - efter 1315)
Borger og hospitalsmester i St Gallen
14090256 Gerwig Blarer (ca 1230 - )
Borger og Ammann i St Gallen
28180512 Diethelm Blarer von Guetingen (ca 1200 - )
Vist i Konstanz
56361024 Ulrich Blarer (ca 1180 - 1242)
Vist i Konstanz
This page was generated 10 maj 2015
with a program by Steen Thomsen.